3 sal lokale 2
Den 15 august udgiver Science Fiction Cirklen ’I overfladen’ en ny dansk originalantologi med science fiction noveller. Den tradition blev startet sidste år, og vi håber og regner med at den kan fortsættes mange år frem. I år er den som nævnt, navngivet: ’I overfladen – Lige under overfladen 2 - .
Antologien er samlet ud fra bidrag der er indsendt til SFC, derefter er hver enkelt bedømt, og de bedste er så med i antologien. I år indkom der over 50 noveller fra 35 forskellige forfattere, og der er udvalgt 20 noveller ud af disse.
I dette panel vil der blive lejlighed til at møde nogle af de forfattere der er repræsenteret i antologien for 2008.
Indtil nu har Manfred Christiansen, Ellen Miriam Pedersen, Rasmus Wichmann, A Silvestri, Gudrun Østergaard, Camilla Wandahl og Søren Hemmingsen lovet at deltage, men selvfølgelig kan det være at flere af forfatterne møder op.
Panelet vil blive ledet af redaktøren for ’I overfladen’ Carl-eddy Skovgaard.
Gratis adgang
Alle er velkomne. Medlemmer såvel som andre interesserede.