Eurocon 2007 programbog

Image Officiel programbog fra Eurocon 2007

Udgivet 21. september 2007

49 kr (39,20 kr)

Udgivelser >> Bøger >> Guld og Ære

Guld og Ære Udskriv Email

Image

For mere end hundrede år siden udgav den nu næsten glemte forfatter Otto M. Møller romanen Guld og Ære, der med afsæt i en for sin tid betragtelig viden om kemi og den nye videnskab atomfysik spekulerer over den ældgamle drøm om at forvandle uædle metaller til guld.

Han lader en ung dansk kemiker gøre den epokegørende opdagelse – blot for til sin overraskelse at opdage, at han ikke kan få lov til at offentliggøre den. Hele hans idealistiske drift mod at øge den menneskelige erkendelse og hans ærgerrighed efter anerkendelse fra videnskabsmænd verden over må nemlig vige for andre interesser. Den moderne verden vil bryde sammen hvis fundamentet under økonomien bryder sammen, og dette fundament er guldet.

Guld og Ære er trods sin alder stadig en læseværdig kommentar til den moderne verdens problemer og forholdet mellem videnskab og samfund. Den er en af en række glemte danske science fiction-romaner, som nu udgives af Science Fiction Cirklen med moderniseret retskrivning og efterord om det pågældende forfatterskab. Tidligere er udgivet Carl Muusmanns roman Nordpolens hemmelighed.

Otto M. Møller:

Guld og Ære

163 sider, 179 kr. (medlemmer: 143,20 kr), ISBN 87-90592-18-2

Se lektørudtalelse

 
Bestil bøger

Nyeste Bøger
Efter stormen

Efter stormenaf Harry Harrison

Udgivet 13. november 2009

229 kr (183,20 kr)

 
Mareridtsmanden

Stephen King og science fiction. En biografi af Niels Dalgaard.

Udgivet 13. november 2009

249 kr (199,20 kr)

 
Antistof

af Charles Stross

Udgivet 29 august 2009

199 kr (159,20 kr)

 
Den hemmelige dal

Lige under overfladen 3

Udgivet 15 august 2009

289 kr (231,20 kr)

 
Odyssé på Mars

af Stanley G. Weinbaum

Udgivet 12 november 2008

289 kr (231,20 kr)