Fra Platon til cyberpunk

Image Science fiction litteraturens historie af Niels Dalgaard

Udgivet 17. december 2004

298 kr (149 kr)

Udgivelser >> Proxima >> Proxima nr. 90

Proxima nr. 90 Udskriv Email

Charles Stross

er en af de mest spændende britiske forfattere for tiden. Under et nyligt besøg i Danmark blev han interviewet af Niels Dalgaard. Han talte bl.a. om hvordan han blev forfatter og hvorfor alle forbinder ham med begreberne "ny space opera" og "singularitet".

De vilde humanister

er en gruppe engelsksprogede forfattere, der skriver samfundsbevidst science fiction og tager emner op som overbefolkning, forurening, global opvarmning og religion som legitimering af censur og undertrykkelse. Den amerikanske forsker Fiona Kelleghan beskriver denne strømning, der på visse måder står i modsætning til cyberpunkerne, og fremhæver syv forfattere som eksempler på vild humanisme: Greg Frost, Tim Sullivan, James Morrow, Robert J. Sawyer, Jonathan Lethem, Connie Willis og Kim Stanley Robinson. Med citater og analyser påpeger hun, hvad der gør denne strømning så værdifuld.

Britisk science fiction

har traditionelt haft ry for at være dyster og depressiv. Det har imidlertid ændret sig væsentligt gennem de seneste par årtier, hvilket diskuteres af et panel med deltagelse af Charles Stross og Gwynneth Jones, der begge er en del af det aktuelle britiske science fiction-landskab. De peger bl.a. på at Storbritannien på grund af sproget er placeret i en underlig position mellem Europa og USA.

Matthew Johnson

er en nyere canadisk forfatter, der i dette nummer præsenteres med novellen "Den koldeste krig", der foregår langt mod nord - og hvori danskere spiller en vis rolle!

Desuden

er der nekrolog over Charles N. Brown, foruden som sædvanlig masser af anmeldelser af nyudgivelser på dansk, norsk, tysk og engelsk.

 
Få et abonnement

Nyeste Bøger
Faderens sønner

af A. Silvestri

Udgivet 11. november 2011

198 kr (158,40 kr)

 
Vejen mellem stjernerne

af Alastair Reynolds

Udgivet 11. november 2011

199 kr (159,20 kr)

 
Slaget ved Lyngby

og andre danske fremtidskrigs- fortællinger

Udgivet 11. november 2011

249 kr (199,20 kr)

 
Golem og hans venner

Udvalgte tekster om science fiction 1977 - 2011 af Ellen Miram Pedersen

Udgivet 11. november 2011

248 kr (278,40 kr)

 
Advareren

Niels E. Nielsen og science fiction. Af Niels Dalgaard.

Udgivet 11. november 2011

249 kr (199,20 kr)

 
Klode til salg

samlede sf-noveller af Niels E. Nielsen

Udgivet 11. november 2011

249 kr  (199,20 kr)

 
Weekend på Mars

samlede sf-noveller af Niels E. Nielsen

Udgivet 11. november 2011

249 kr  (199,20 kr)

 
Den nye koloni

Lige under overfladen 5

Udgivet 15. august 2011

298 kr (238,40 kr)